Eye Tonuri de gri
Invert Mode Culori inversate
Link Linkuri subliniate
Keypad Navigare prin tastatură
Triangle Cursor negru
Triangle Cursor alb
Remove Circle Text mic
Add Circle Text mare
Refresh Resetare
Close Inchide
Call
Telefon: 0235 61636

Vizită de studiu la complexul ”EcoVillage” din satul Rîșcova, raionul Criuleni

Comuna Puțintei participând activ la măsurile din cadrul Săptămânii Europene a Energiei Durabile (#EUSEW2023) din primăvara aceasta, a fost desemnată printre câștigători și la data de 12.10.2023, la invitația Suporterului Convenției Primarilor, A.O. AEER, reprezentată de administratorul Irina Plis, am avut o zi deosebită, petrecută la complexul ”EcoVillage” din satul Rîșcova, raionul Criuleni la un atelier de lucru educațional.

O atmosferă caldă, binevoitoare și foarte primitoare a gazdei ne-a familiarizat cu ceea ce ar fi: viață durabilă și reziliența comunității, grija pentru oameni și mediu, colaborare, clădire ecologică, eficiență energetică, conservarea apei, grădinărit ecologic, hrană de sezon și locală.
Acest eveniment de ecoturism și inițiativă de dezvoltare rurală ne-a inspirat spre cooperare, conștientizare și incluziune asupra mediului. Suntem deschiși în a prelua aceste practici și a le implementa în comunitatea noastră.

Mulțumim pentru inspirație!

Articole Recente